Veľké hodnotenie 1:

aké zmeny prišli


Už je to pár mesiacov, odkedy som uverejnil svoj pohľad na situáciu Barcelony (viac). Tesne potom blaugranas schytali výprask od Bavorov v Lige Majstrov a potom celé leto (tak ako aj ja) dúfali, že z hlavného mesta Katalánska neodíde kapitán Leo Messi. Náročná a dlhá sezóna sa skončila, káder sa rozpŕchol oddychovať na dovolenky a v Barcelone nastal uragán.

Aký?

Na to sa pozrieme v tomto príspevku...


twitterjpg

zdroj: twitter.com


Čo ďalej? Po páde do ľadovej vody, do ktorej Kataláncov strčil Hansi Flick a spol., prišlo kruté vytriezvenie a návrat do reality. Máloktorý zápas Barcelony som pozoroval s takým sklamaním. Ale teraz som za ten výsledok vďačný. Po prehrách v Ríme a Liverpoole situácia bola tiež alarmujúca, ale niekoľko dobrých výsledkov, Messiho mágia a trofeje, ktoré sa v tých sezónach získali, vedenie klubu učičíkalo. Netvrdím, že kvôli týmto smolným prehrám mal hneď prísť radikálny rez kádrom a trénerským manažmentom. Ale som vďačný Bayernu za tento debakel preto, lebo konečne ukázal, kde má Barcelona nedostatky, čo potrebuje zlepšiť a ako veľmi by sa mala Barcelona zmeniť. Ja tvrdím, že takáto studená sprcha padla vhod a vedenie klubu si konečne uvedomilo, že sú potrebné veľké zmeny, razantnejšie, ako po každej inej sezóne.


Čo teda ďalej?

Sezóna bez trofeje, sklamanie hráčov, top kluby Európy sa Barcelone vzďaľujú...


youtubejpg

zdroj: youtube.com


Vyhadzov Setiéna a jeho tímu, nový tréner. Tento krok nášho vedenia hodnotím pozitívne. Po takejto sezóne a najmä poslednom zápase v nej to skrátka prísť muselo, takýto mediálny tlak by Setién neustál. Som rád, že si mohol vyskúšať trénovať Barcelonu, veľa prvkov jeho hry sa mi aj páčilo. No zjavne to nebol tréner, ktorý by dokázal koučovať takýto veľkoklub. V tomto smere som ja osobne bol za zotrvanie Valverdeho na lavičke až do konca uplynulej sezóny. Prečo? Ako Valverde, tak aj Setién sú trénermi známymi prácou s tzv. „čiernymi koňmi“, viedli mužstvá, ktoré nepatrili nikdy do špičky tabuľky alebo nebojovali o trofeje. No vedeli prekvapiť, hrali futbal, proti ktorému sa hrá veľmi zle a zápasy s nimi boli obvykle veľmi ťažké. Obom týmto trénerom teda chýbala potrebná skúsenosť s vedením veľkoklubu, od ktorého sa pekná hra a okamžité výsledky čakajú. No pokiaľ Valverde (a stojím si za tým!) sa dokázal rýchlo prispôsobiť a naučil sa viesť takéto veľké mužstvo, myslím si, že Setiénovi sa to nepodarilo. Obaja mali svoju predstavu o hernom štýle Barci, Valverdemu to vychádzalo o čosi lepšie, no ani jednému sa akosi nepodarilo úplne presadiť. Setién teda neuspel. Vedenie Barcy veľmi rýchlo našlo nového trénera. Nekonal sa návrat do môjho detského sna v podobe Guardiolu, prišiel Koeman. Napriek tomu spokojnosť. Dal som mu šancu. A nestačil som sa čudovať.

„Chcem pracovať s hráčmi, ktorí zo seba vždy pre tento klub vydajú všetko. Ostatní môžu odísť,“ tvrdil Koeman na svojej prezentácii a ja som len ústa otváral. A potom to prišlo. Koeman začal do bodky napĺňať to, čo podľa mňa Barcelone chýbalo: tvrdá disciplína (Seržant Koeman), predĺžené tréningové jednotky so zameraním na intenzitu, fyzickosť, presing. Žiadne neskoré príchody, žiaden alibizmus. Vniesol jasnú myšlienku, začal robiť s hráčmi poriadky a bolo vidno, že vie, čo robí. On si vyberie svojich asistentov, len on môže dávať počas zápasov pokyny svojim hráčom z technickej zóny. Bude sa hrať tak, ako chce on, a to 4-2-3-1. Veľmi som sa tešil na to, ako bude Barca hrať v tejto, pre mňa mimoriadne atraktívnej formácii a ako poskladá káder pán tréner. Takže ešte raz, spokojnosť so zmenou na trénerskom poste, veľká spokojnosť s tým, ako nový tréner pracuje s mužstvom.


tribuna comjpeg

zdroj: tribuna.com


A čo hráčske zmeny?

Káder. Patril som medzi drvivú menšinu fanúšikov, ktorí si nemysleli, že staršia generácia hráčov ako Vidal, Rakitić, Suárez, Messi či Piqué už sú za zenitom. Aj po prehre s Bayernom som nepochyboval o tom, že väčšina z nich v klube ostane. Aj som si to prial. Ale vedel som, že blaugranas nutne potrebujú omladiť a osviežiť káder, hoci nerád používam slovo generačná obmena. Preto som s úsmevom, no zároveň so slzami sledoval odchod hrdinov mojej mladosti – Rakitić do Seville, prekvapujúci prestup Semeda do Wolvesu, Rafinhu do Paríža, odchod Vidala do Interu a najmä odchod Luisa Suáreza do Atlética Madrid. Táto správa ma totálne zdrvila. Ak by som mal vymenovať hráčov, ktorí by podľa mňa mali z Barcy odísť toto leto, nikdy v živote by som tam, aj napriek veku, nezaradil Suáreza. A vytrvalo som sa o tom hádal aj so svojimi priateľmi, ktorí ho odpisovali už niekoľko sezón dozadu. Po tom, čo som videl emotívne video, ktoré Barcelona zverejnila a následný zostrih jeho pôsobenia na Camp Nou, som sa cítil veľmi sklamaný z tohto rozhodnutia vedenia. Cítil som veľký smútok a zároveň dojatie. Pretože aj napriek tomu, že sa stále hádal s rozhodcami, že simuloval, to bol predátor, valibuk, ktorý roztrhal každú obranu, bojoval za tím, pre ktorého žiadna lopta nebola stratená a bol to veľký srdciar. Nechápal som. Počas poslednej dekády vo futbale bol na hrote lepší ako on už snáď iba poľský bombardér z Bavorska. Ale El Pistolero mal tak nezameniteľný štýl, že nám všetkým prirástol k srdcu. Bojovník. Keď som sa však dozvedel, že ho vedenie pustilo takmer zadarmo a že Koeman nesúhlasil s tým, aby Suárez odišiel, bol som veľmi nahnevaný. Áno, vedenie má právo rozhodovať o hráčskych zmenách, ale musí pritom rešpektovať víziu a rozhodnutia trénera, ktorý by mal mať hlavné slovo, nie? S hrčou v hrdle som však musel prijať tento krok.


theweekjpg

zdroj: theweek.com


Ďalším sklamaním bolo pre mňa rozhodnutie ignorovať Puigov talent. Áno, ja rozumiem, že to nie je hráč do preferovanej formácie, no hráči ako on alebo Aleñá sú tak inteligentní a rozmanití, že som presvedčený, že by si svoje miesto našli aj v takejto formácii. Prehliadanie týchto dvoch chlapcov Koemanom ma trochu sklamalo a považujem to za jeho prvú chybu v barcelonskej štaci. Prišli však noví hráči. Veľmi dôležité, ba priam nutné, bolo zaradenie chalanov z La Masie do áčka. Fati, Puig aj Araújo sa stali členmi prvého tímu, čo ma veľmi potešilo. Veľmi príjemne ma prekvapili aj ďalší mladíci Pedri, Trincao a Dest. Skvelo sa v novom tíme usadil aj Miralem Pjanić, ktorého som v klube doslova nechcel po vystrnadení Arthura. Dnes predstavuje veľkú konkurenciu pre Busquetsa a udržuje v tíme zdravú rivalitu a skúsenosť. Záhadou pre mňa zatiaľ je Matheus Fernandes. Posily boli mladé, dravé a privedené s jasnou víziou. Výborná stratégia. Najpríjemnejšou „posilou“ bol pre mňa však Coutinho. Výrazne som nesúhlasil s jeho hosťovaním v Nemecku, no zdá sa, že Phillippe túto príležitosť využil naplno. Získal treble, zosilnel a v Barcelone môže konečne hrať na svojom prirodzenom poste. Je skvelý a fantastický, hoci možno trochu preháňam, lebo po Messim je to môj najobľúbenejší hráč. Káder teda funguje výborne, z čoho sa veľmi teším.


ruikjpg

zdroj: ruik.cz


Messi. Odíde, neodíde? Čo je pravda a čo fáma? Už sme nevedeli, čomu máme veriť, však? Nakoniec však prišla vytúžená informácia. Leo ostáva v Barcelone. V tom momente som bol presvedčený o tom, že správy o Leovej túžbe opustiť Camp Nou boli hlúposti a šlo o najväčšiu futbalovú kačicu 21. storočia. Mýlil som sa. Messi v rozhovore uviedol, že skutočne chcel klub opustiť, čo mu nebolo umožnené. Trochu mi to pokrivilo rozprávkový obraz o Leovej vernosti voči klubu jeho života. No predsa nakoniec uviedol, že jeho láska voči klubu sa nikdy nezmení a že ho bolí, ak jeho oddanosť Barce niekto spochybňuje. Na jednu stranu som rád, že Barce sa zubami-nechtami podarilo Pulgu udržať v Katalánsku. Aj keď to od prezidenta (ktorého si za to všetko Messi podal) nebolo úplne kóšer. Na strane druhej ma však bolelo vidieť Lea sklamaného z toho, že nemohol svojvoľne odísť a ísť za svojim šťastím. Mrzí ma, keď je Messi smutný, no verím, že v sebe opäť nájde ten zápal a bude bojovať za Barcelonu. Neverím, že by Messi tento klub bojkotoval alebo by trucoval. Vedenie na čele s Bartomeuom rezignovalo, čo bola ďalšia skvelá správa, a ja pevne verím, že tento krok pomôže Messimu v rozhodnutí ostať v Barcelone až do konca kariéry.

Nech sa z jeho cesty stane rozprávka.

Nech je venovaná len Barcelone.

Nech sa len culés môžu pýšiť tým, aký mág hrával v ich drese.

A že v ich drese bol šťastný a sám sebou.


skysports-messi-barcelona_5077830jpg

zdroj: skysports.com


Klub ide správnou cestou. Konečne. Nevravím, že v posledných rokoch išiel zlou, len sa odchyľoval od cesty, ktorou by Barca kráčať mala. Prestával veriť v Més que un club. Teraz nastal čas to napraviť. Pred novou sezónou to vyzeralo skvele. Skvelý tréner a jeho tím, svieži, mladý a dravý káder na čele s Messim, odvolané vedenie... Pevne verím, že tento klub prekoná aj finančnú krízu, ktorou trpí a v tejto sezóne opäť zabojuje o všetky trofeje. Aj keď výsledkovo sa zatiaľ Barce nedarí tak, ako by si predstavovala, potrebujeme dať tomuto tímu čas. A priestor pracovať. Herne je na tom Barcelona skvelo. Dôraz, intenzita, množstvo šancí, útočí sa, kombinuje sa, tvorí sa... Áno, opäť sa objavili tie isté chyby (premieňanie šancí, obrana). Ale to všetko sa zlepší.

Verím v to, verím v to, že Barcelona je na dobrej ceste a dúfam, že mi tento klub počas tejto sezóny prinesie ešte mnoho radosti.

Nech žije Koeman, nech žije Messi, nech žije Barca!Tadeáš

megabarca.sk