Vlastnia klub FC Barcelona naozaj jeho fanúškovia?

Alebo ako to vlastne v katalánskom klube funguje?

GPF8535-1jpg
zdroj: marca.som

Portál goal.com sa pozrel na fungovanie katalánskeho giganta - na jeho majiteľov, podmienky členstva a na systém fungovania.

Niektoré z absolútne najväčších a historicky najlepších klubov vo futbalovom svete vlastnia bohatí obchodníci pumpujúci do svojich tímov v naháňačke za úspechmi desiatky, či dokonca stovky miliónov. Londýnsku Chelsea vlastní napríklad známy ruský podnikateľ Roman Abramovič, Manchester City zase patrí šejkovi Mansourovi z Emirátov a trebárs Arsenal našiel majiteľa v americkom miliardárovi Stanovi Kroenkovi. O PSG, či Interi Miláno sa tiež v tejto oblasti popísalo dostatočne.

FC Barcelona však napriek svojmu neodškriepiteľnému postaveniu na špici svetových futbalových klubov nie je vlastnená žiadnym super bohatým miliardárom, ktorý by ju dotoval a podporoval.

Je teda FC Barcelona vlastnesvojimi fanúšikmi? Áno!

FC Barcelona patrí doslova a do písmena svojim členom. Tých je momentálne približne 144 000. Zároveň sú aj ďalší jej fanúšikovia podporovaní v tom, aby sa členmi klubu stali.

To znamená jediné - že FC Barcelona nemá jedného priameho majiteľa, ale sú to členovia, kto rozhoduje o budúcom smerovaní klubu.


Klubové motto,

Més que un club – Viac než len klub,

je ústredným bodom základnej myšlienky byť registrovaným členom klubu a teda si napríklad uplatňovať demokratický prístup v obrovskej inštitúcii, ktorá je tak veľkou pýchou celého Katalánska.


dafontgif

zdroj: dafont.com


Často je počuť o prezidentovi klubu. Ten však nie je ani náhodou vlastníkom, len jedným z členov - majiteľov, ktorého ostatní za prezidenta zvolili v demokratických voľbách na základe ním prezentovaného programu.


Ako sa členovia FC Barcelona nazývajú?

Registrovaní členovia katalánskeho veľkoklubu sú známi ako socios, či v katalánčine je to socis. Slovo socios - socis je možné doslova preložiť ako partneri.


fcbarcelonajpg
zdroj: fcbarcelona.com


Ako sa môžem stať registrovaným členom?

K tomu, aby si sa stal registrovaným členom FC Barcelona nestačí len vyplniť nejaký formulár a hotovo. Žiadateľ musí preukázať rodinné prepojenie s niektorým z už existujúcich členov, alebo musí byť minimálne tri roky členom niektorého z oficiálnych fanklubov (napríklad na www.fcbarcelona.cz), alebo držiteľom tzv. "vernostnej karty". Až vtedy môže o členstvo požiadať.


Pri rodinných väzbách je vyžadovaná fotokópia identifikačných prekazov aspoň dvoch členov rodiny a oficiálny dokument, alebo rodinný záznam potvrdzujúci príbuzenský vzťah.

Pre prijatie musíš byť s niektorým členom v jednom z nasledujúcich vzťahov:

    1. rodič - dieťa 2. prarodič a pravnuk 3. manželský vzťah, alebo registrované partnerstvo 4. súrodenci a švagrovia 5. zať, alebo nevesta 6. strýko, teta, synovci a netere 7. bratranci a sesternice

Cena za členstvo je 185,00 € za rok pre dospelých. Za deti do 6 rokov zaplatíš 44,00 €. Za staršie 92,00 €. Ak nie si so žiadnym registrovaným členom v rodinnom zväzku a podmienky teda nespĺňaš, môžeš sa stať registrovaným členom fanklubu, alebo si požiadať o vernostnú kartu.

Ak budeš držiteľom vernostnej karty aspoň 3 roky, môžeš požiadať o plné členstvo. Ročný poplatok je potom 144,00 €. To znamená, že musíš investovať spolu 3x 144,00 € = 432,00 €, aby si mohol vôbec požiadať o členstvo v klube. Rovnako tak až po trojročnom členstve v oficiálnom fanklube je možné o registrované členstvo v FC Barcelona požiadať.

V niektorých výnimočných prípadoch môže vedenie klubu členstvo udeliť, ak to považuje za dostatočne vhodné.


fcbarcelona2jpg

zdroj: fcbarcelona.com

Aké máš ako člen výhody?

Zrejme najväčšou výhodou členov FC Barcelona je možnosť hlasovať pri klubových voľbách a rozhodnúť tak o prezidentovi slávnej inštitúcie.

Aby člen mohol voliť, musí mať minimálne 18 rokov a členom musí byť aspoň 1 rok. Voliť môžu členovia len osobne. V dobe konania volieb teda musia byť fyzicky na Camp Nou kvôli regulárnemu odovzdaniu svojho hlasu.

Okrem volebného práva majú členovia jedinečné právo na prednostný nákup vstupeniek, výrazné zľavy na vstupenky a na nákup v oficiálnom fanshope Botiga a zadarmo vstup na Camp Nou Tour.

K privilégiám patrí určite aj neobmedzený prístup na Barca TV - oficiálnemu kanálu klubu a tiež k informačnému spravodaju El Butlleti.

A na záver: len členovia FC Barcelona môžu žiadať o permanentky.

Dopyt je však extrémne vysoký a žiadatelia sú vždy zaradení až na koniec na zoznamu čakateľov.


fcbarcelona3jpg

zdroj: fcbarcelona.comPeter Maďar

megabarca.sk

zdroj: goal.com