Zlatník, nepriateľ USA aj spisovateľ

alebo

Kam sa podeli spoluhráči z Messiho debutu?


eveningstandardjpg

zdroj: eveningstandard.com


S Barcelonou spojil celú svoju kariéru. Hviezdny futbalista Lionel Messi ako profesionál nikdy nenastúpil za iný klub, s katalánskym gigantom vyhral všetko, čo sa dalo.

Aké však boli osudy futbalistov, ktorých mal po boku, keď pred sedemnástimi rokmi nastúpil k úplne prvému zápasu za A-tým Barcelony?

Rodák z Argentínskeho Rosária začal už v šiestich rokoch hrať za miestny tím Newell´s Old Boys. Do Barcelony prešiel ako trinásťročný potom, ako bol katalánsky klub - na rozdiel od River Plate, ktoré ho tiež chcelo - ochotný platiť nákladnú liečbu nedostatku rastových hormónov, ktorý malého Messiho sužoval.

Do Barcelony sa rodina presídlila vo februári 2001 a Messi začal trénovať v slávnej akadémii. Do súťažných zápasov ale nemohol zasiahnuť kvôli transferovým sporom Barcelony a Old Boys. Až po roku ho mohol španielsky futbalový zväz zaregistrovať.

Messi bol členom barcelonského tzv. "Baby Dream Team", vyrastal s Fábregasem, či Gérardom Piquém.


fourfourtwojpg

zdroj: fourfourtwo.com


V sezóne 2003/2004 začal Messi v béčku barcelonského dorastu, ale keď dal 18 gólov v 11 zápasoch, poskočil do áčka, za ktoré však odohral jediný duel a putoval do C-týmu dospelých. Napriek tomu ho vybral kouč A-mužstva do výpravy, ktorá 16. novembra 2003 odletela do Porta k zápasu proti tamojšiemu FC pri príležitosti otvorenia zrekonštruovaného štadióna Dragao. Messi si proti borcom Josého Mourinha zahral posledných pätnásť minút a vo veku 16 rokov, štyroch mesiacov a 23 dní si odbil debut v áčku Barcelony. Kto teda spolu s ním pobehoval v dresu katalánskeho veľkoklubu po trávniku?


Albert Jorquera

V bráne stál Albert Jorquera. Za desať rokov na Camp Nou nevykročil z tieňa jednotky Victora Valdésa a odchytal len 24 súťažných duelov. V roku 2009 odišiel, keď klub angažoval Josého Pinta. Rok pôsobil v neďalekej Girone v druhej lige a potom zavesil rukavice na klinec, aj keď mal len 31 rokov. Začal pracovať v rodinnej zlatníckej firme. Behom rokov v roli barcelonskej dvojky vyštudoval gemológiu, obor zaoberajúci sa drahými kameňmi.


playmakerstatsjpg

zdroj: playmakerstats.com


Oscar Lopez

Pravý obranca Oscar Lopez to dotiahol v áčku Barcelony len na trinásť štartov. Jeho kariéru sprevádzali zdravotné problémy, takže neprerazil ani v Laziu Rím a ani v Betise Sevilla. Skúšal to v Numancii a Gimnastiku Tarragona. Kariéru ukončil ako 32-ročný ako hráč Go Ahead Eagles v holandskej lige. Ako kouč pôsobil pri mládeži Betisu Sevilla.


mundodeportivojpg

zdroj: mundodeportivo.es


Oleguer

Stopér Oleguer je jedným z produktov futbalovej akadémie La Masia. Za Barcelonu odohral 175 zápasov a bol v základnej zostave pri víťaznom finále Ligy majstrov v roku 2006 proti Arsenalu. Od mladosti sa výrazne politicky angažoval, už v roku triumfu v Champions League mu vyšla kniha, v ktorej sa zaoberal aj protifašistickým odbojom, či úlohou Španielska v oboch vojnách v Perskom zálive. Počas športovej kariéry prispieval politickými komentármi do niekoľkých novín. Z Barcelony odišiel v roku 2008 do Ajaxu Amsterdam, kde v roku 2011 ukončil ako 31-ročný kariéru. Ďalej sa venoval politickej a publicistickej činnosti. Patrí k výrazným stúpencom nezávislosti Katalánska.


oleguer pinterestjpg

zdroj: pinterest.com


Rafael Márquez

Prvé skutočne slávne meno. Mexická legenda, dlhoročný kapitán reprezentácie a tiež účastník piatich svetových šampionátov. Do Barcelony prišiel v roku 2003 z Monaka a zostal sedem rokov. Dvakrát s ňou vyhral Ligu majstrov, štyrikrát španielsky titul. Kariéru ukončil v roku 2018 ako 39-ročný v materskom Atlase. V závere kariéry sa ocitol na zozname amerických úradov ako nežiadúca osoba kvôli podozreniam z prania špinavých peňazí a kvôli priamym kontaktom s mocným drogovým kartelom zo Sinaloy s ním nesmela spolupracovať žiadna americká firma.


newyorkdailynewsjpg

zdroj: newyorkdaylinews.com


Fernando Navarro

Práve jeho Messi v Porte v 75. minúte striedal. V tej dobe bol Fernando Navarro predovšetkým členom B-tímu. V konkurencii Giovanniho van Bronckhorsta a Sylvinha to mal na ľavej strane obrany ťažké, pripísal si tak za áčko iba 35 súťažných zápasov. Odišiel do Mallorky, sedem pomerne úspešných rokov prežil v FC Sevilla, odkiaľ sa dokázal prebojovať aj do silnej španielskej reprezentácie. V roku 2008 slávil dokonca víťazstvo na Eure. Kariéru ukončil o desať rokov neskôr v La Coruni.


elespanol esjpg

zdroj: elespanol.es


Ramon Ros

Najmenej známe meno z vtedajších Messiho spoluhráčov. Rovnako ako Argentínčan bol defenzívny záložník Ramon Ros v čase duelu s Portom stálym členom barcelonského céčka. Jediného súťažného štartu za A-mužstvo sa dočkal o dva roky neskôr, keď odohral epizódnu rolu v dueli proti FC Sevilla. Po hosťovaní v Numancii zamieril do druholigovej Lleidy a už v 26 rokoch musel kvôli zdravotným problémom ukončiť kariéru.


diarioasjpg

zdroj: diarioas.com



Xavi

A máme tu pravý opak. Xavi prežil absolútne úchvatnú kariéru. Mozog barcelonskej hry bol pri všetkých úspechoch klubu od roku 1998 do roku 2015, keď si majster sveta a dvojnásobný európsky šampión odišiel kariéru predĺžiť do katarského Al Sáddu. Tam v roku 2019 ako hráč skončil a ihneď prevzal klub ako tréner.


sadaelbaladjpg

zdroj: sadaelbalad.es



Sergio Santamaria

Z hviezdnych výšin sa vraciame zase na zem. Pritom toto mala byť kariéra ako hrom. V roku 1997 prevzal Sergio Santamaria cenu pre najlepšieho hráča MS do 17 rokov. Lenže na Camp Nou neprerazil. Skúšal to napríklad v Albacete, Saint Andreu a Logroňes, ale aj vinou zranení predpoklady nikdy nenaplnil. Skončil ako 31-ročný.


pinterestjpg

zdroj: pinterest.com



Gabri

Univerzál Gabri tak trochu doplatil práve na svoju univerzálnosť. Keď bylo treba, spoľahlivo zalepil takmer akúkoľvek dieru v zostave. Ale ku stáliciam nikdy príliš nepatril. Napriek tomu sa dostal aj do španielskej reprezentácie a pozrel sa na Euro 2004. O dva roky neskôr Barcelonu opustil, štyri sezóny strávil v Ajaxe a cez krátku epizódu v Katare dohral kariéru v Švajčiarsku. V roku 2014 začal pracovať pre akadémiu Barcelony v La Masia, kde vydržal tri roky. Potom viedol ako tréner švajčiarsky Sion a naposledy FC Andorra - klub, ktorý hrá španielsku tretiu ligu a patrí Gérardovi Piqué.


diarioasjpg

zdroj: diarioas.com



Luis Enrique

V Portu sa musel skúsený stredopoliar Luis Enrique cítiť ako učiteľ medzi žiakmi. Ako 33-ročný bol suverénne najstarším hráčom Barcelony na trávniku. Na Camp Nou prišiel z tímu najväčšieho rivala, teda Realu Madrid. Hráčsku kariéru ukončil na konci tejto sezóny, teda ešte než sa Messiho hviezda naplno rozžiarila. S Messim sa však stretol znovu. V roku 2014 totiž prevzal Barcelonu ako tréner a rodáka z Rosária tri roky trénoval. Oslávili spolu dva tituly i triumf v Lige majstrov, potom ale nepredĺžil kontrakt a reagoval na ponuku španielskej reprezentácie.


goodfonjpg

zdroj: goodfon.com


Luis García

V klubu strávil mládežnícke roky, ale po niekoľkých hosťovaniach a krátkom angažmáne v Atletiku Madrid si na Camp Nou zahral jedinú plnohodnotnú sezónu. Po nej sa v roku 2004 sťahoval za šesť milionov libier do Liverpoolu. Na Anfield Road prežil tri úspešné roky, výrazne pomohol klubu k triumfu v Champions League. Vrátil sa do Španielska, ale najvyššie súťaže si zahral aj v Grécku, Mexiku, Indii a exotickej Austrálii. Kariéru ukončil v roku 2016.


indiajpeg

zdroj: india.com


Frank Rijkaard – tréner

Na lavičke Barcelony vtedy sedel slávny Holanďan Frank Rijkaard. Zaujímavé je, že od Messiho debutu potom mladého Argentínca dlho na zápas nevzal. Znovu ho povolal až po jedenáctich mesiacoch, a to ešte až na prosbu starších hráčov.


staticreuterscomjpeg

zdroj: marca.com


Barcelona síce v Porte, ktoré v tej sezóne dokráčalo pod vedením fenomenálneho Josého Mourinha k senzačnému triumfu v Lige Majstrov, podľahla 0:2, ale šestnásťročný Messi zaujal trénerský štáb natoľko, že ihneď po návrate bol povýšený do B-tímu. S tým začal trénovať denne a raz týždenne sa chodil pripravovať aj s prvým celkom. Hneď po premiérovom tréningu prehlásil Ronaldinho, vtedy najväčšia hviezda klubu, že tento chlapec bude lepší ako on.

Na prvý súťažný zápas za Barcelonu si ale Messi napriek tomu musel počkať presne jedenásť mesiacov. Jeho chvíľa prišla 16. októbra 2004, keď v 82. minúte ligového derby proti Espanyolu vystriedal portugalského stredopoliara Deca. V tej dobe bol najmladším hráčom v histórii Barcelony, ktorý zasiahol do súťažného stretnutia (17 rokov, 3 mesiace a 22 dní).


dailymirrorjpg

zdroj: dailymirror.com


Premiérový gól oslávil až 1. mája 2005 proti Albacete. Skvele mu prihral Ronaldinho, ktorý si mladučkého Messiho veľmi obľúbil a nazýval ho "malým bračekom".

Zvyšok už je dobre známy. Messi je v Barcelone dodnes, nosí kapitánsku pásku a získal okrem množstva trofejí aj šesť Zlatých lôpt pre najlepšieho futbalistu sveta.


tellerreportJPG

zdroj: tellereport.com


Peter Maďar

megabarca.sk

zdroj: planetfootball.com